Etycznie, pysznie i zdrowo - roślinne sery Verys z kiełkującego pełnoziarnistego ryżu

16-05-2019

Stosując dietę roślinną osoby często kierują się względami etycznymi, ale także mają na względzie swoje zdrowie. W końcu to, co jemy wpływa na nasze samopoczucie i jakość życia. Moda na produkty wegańskie niesie z sobą jednak również sporo nadużyć i zagrożeń. Producenci wykorzystują ten trend i proponują specjały, które w swoim składzie po prostu nie zawierają składników pochodzenia odzwierzęcego, ale składniki są po prostu niskiej jakości , bez dbałości o wartości odżywcze danego produktu.

Włosi są znani z przywiązania do tradycji, ich kulinarne przyzwyczajenia to często swoisty kodeks połączeń, smaków, których wszyscy inni muszą się uczyć. A jednak we Włoszech powstaje coraz więcej roślinnych produktów, które świetnie wpisują się w ich kulinarne dziedzictwo.

 

Filozofia harmonii, jakości i smaku

"Żyć w harmonii z tym, co natura ma dla nas najlepszego" - tak założyciele marki Verys określają filozofię ich pracy. Kierują się szacunkiem dla środowiska i zwierząt, a jednocześnie mają na uwadze zdrowie człowieka bez rezygnowania z kulinarnych przyjemności. Są przekonani, że współczucie i empatia dla wszelkich stworzeń polepsza także stan naszego ducha, a co za tym idzie, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

 

 

Verys to pierwsza linia serów wegańskich na bazie kiełkującego pełnoziarnistego ryżu. Ryż uprawiany jest we Włoszech w rejonie tzw. Małych Dolomitów, wg metod inspirowanych nauką japońskiego rolnika i filozofa Manasabu Fukuoki, zwanego ojcem naturalnego rolnictwa. Dzięki temu otrzymywany jest ryż pełen wartości odżywczych, a dodatkowy ładunek energii życiowej uzyskuje się poprzez kiełkowanie.

 

Dlaczego kiełki? 

Kiełkujące zboża są przykładem niezwykłej zdolności natury do wytwarzania energii.

 

Kiełkowanie jest naturalnym procesem, dzięki któremu aktywowany jest niewiarygodny przepływ energii, niezbędny do wzrostu rośliny. Następuje niezwykła transformacja ziarna w substancję super-odżywczą: kiełek.

Bogactwo odżywcze kiełków to przede wszystkim wysoki procent (do 100% więcej niż nasiona) białek, witamin, soli mineralnych i innych korzystnych substancji, takich jak błonnik i niezbędne kwasy tłuszczowe.

Kiełki są niezwykle lekkostrawne: białka ziarna ulegają transformacji, ponieważ są „wstępnie trawione” przez enzymy, rozkładające się na aminokwasy, łatwiejsze i szybsze do trawienia i przyswajania, a ponadto pomagają znacznie zredukować takie substancje, jak np. fityniany występujące w zbożach, które mogą prowadzić do różnych niedoborów w organizmie.

Kiełki pomagają organizmowi prawidłowo funkcjonować: zawierają żywe i istotne enzymy metaboliczne, które pomagają naszemu organizmowi zachować zdrowie. Mają ponadto właściwości alkalizujące i przeciwdziałają zakwaszeniu organizmu.

 

Dlaczego ryż pełnoziarnisty? 

Pełnoziarnisty ryż w porównaniu do ryżu białego jest znacznie bogatszy w korzystne dla organizmu substancje. Proces rafinacji pozbawia ziarna cennego błonnika oraz ich najcenniejszej części, czyli zarodków.

Pełnoziarnisty ryż, oprócz tego, że jest żywym pokarmem, który dostarcza organizmowi energię, zawsze był uznawany za cenną pomoc w przywracaniu do zdrowia. Jest uznawany za podstawowy pokarm w dietach makrobiotycznych i głównych dietach odtruwających. Pomaga zwalczać choroby serca, układu pokarmowego, obniżać wysoki poziomu cholesterolu dzięki obecności niacyny (witamina z grupy B). Również pod względem aminokwasów, witamin i soli mineralnych ryż brązowy jest zdecydowanie bogatszy niż ryż biały i oferuje dużą ilość magnezu, fosforu, potasu, selenu, miedzi i cynku oraz witamin (E, K i grupa B). Pomaga syntetyzować tłuszcze i wspomaga układ nerwowy oraz rozrodczy. Brązowy ryż ma działanie ochronne w cukrzycy typu 2.

 

Roślinne Sery Verys czyli wegańska kuchnia włoska

Ponieważ twórcami receptur tych pozbawionych alergenów "serów" (bez soi, laktozy, glutenu) są Włosi, nie dziwi fakt, że proponują nam roślinne alternatywy dla mozzarelli, jej wersji z kurkumą, a także z bazylią, dla popularnego we Włoszech klasycznego sera stracchino, czy przypominającego mascarpone serka "Cremoso".

 

Cremoso - roślinna alternatywa dla kremowych "serków"


Wszystkie sery wegańskie sprawdzą się oczywiście na zimno, do kanapek, sałatek, kremów, ale także można je przyrządzać na ciepło: przygotowywać zapiekanki, pizze, sosy makaronowe. Istnieją przepisy na klasyczne włoskie dania z zastosowaniem serków ryżowych Verys, np. parmigiana z bakłażanów, lasagne, arancini ( sycylijskie kulki ryżowe zapiekane z serem), czy wreszcie najlepsze wegańskie tiramisu', które przygotowali z serka "Cremoso" Jola i Mirek z Atelier Smaku. Ich przepis znajdziecie tutaj: