W kulinarnej podróży po najlepszych włoskich smakach

24-05-2018

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do atrakcyjności włoskiej kuchni, która stała się w naszym kraju najpopularniejszą z zagranicznych kulinarnych preferencji. Włoskie restauracje, pizzerie, knajpki mnożą się na kulinarnej mapie Polski. Wszyscy przyrządzamy w naszych domach makarony, jemy pizzę i tiramisu.

 

Kuchnia włoska - poznaj jej źródła

Kuchnia włoska jest nierozerwalnie związana z włoską kulturą, krajobrazem, cechuje ją ogromna różnorodność wynikająca z historii tego kraju. Przez wieki Włochy były podzielone na niewielkie księstwa (zjednoczenie Włoch nastąpiło dopiero w 1861 r, a pierwszą stolicą był Turyn), jednocześnie przetaczały się przez Italię rzesze pielgrzymów i podróżników z całego świata. Żadne miejscowości, nawet te najmniejsze, nie mogły czuć się nieważne, prowincjonalne, wszędzie przyjmowano podróżników dzieląc się z nimi swoimi miejscowymi kulinarnymi specjałami.

Do dziś Włochy ze swoją różnorodnością zachęcają do podróży, a każda nawet niewielka osada czy wioska zaskoczy nas jakąś miejscową tradycyjną potrawą, czy produktem charakterystycznym dla tego właśnie miejsca.

Poznanie włoskiej kuchni wiąże się z odkrywaniem gustów, nazewnictwa, a nawet mentalności mieszkańców różnych regionów Italii. Włosi do dziś posługują się dialektami (nie tylko różnymi w obrębie regionów, ale i pobliskich miast, a nawet wiosek), w północnej części kraju żyją potomkowie ludów celtyckich i liguryjskich, w centrum - Etrusków, na południu Greków. Dziś w północno zachodniej Dolinie Aosty obowiązuje obok włoskiego język francuski, na przeciwległym końcu Włoch, w Górnej Adydze - j. niemiecki (którym miejscowi posługują się lepiej i chętniej), znajdziemy też na południu języki podobne do albańskiego. Każdy kto spotykał Włochów pewnie zauważył, że rozmowy na temat kulinariów są dla nich naturalne, pełne pasji i bardzo wnikliwe. Potrafią toczyć dyskusje na temat niuansów smakowych danej oliwy, rozprawiać o doborze sosu do danego typu makaronu, chrupkości paluszków grissini, czy pikantności sera pecorino.

 

Sekrety włoskiej kuchni

Nie musimy chyba przekonywać, że odkrywanie szczegółów autentycznej włoskiej kuchni to zajęcie na lata. My w tym gąszczu zagadnień odnajdujemy się całkiem dobrze - jest z nami Włoch, Cesare, pochodzący z Turynu, ale w połowie z Doliny Aosty oraz Ania, która we Włoszech mieszka od ponad dwudziestu lat. Spojrzenie na włoską kuchnię z perspektywy rodowitego mieszkańca Italii oraz cudzoziemki przynosi wiele dobrego. Potrafimy odróżnić włoskie produkty produkowane przez wielkie, najczęściej międzynarodowe koncerny, które znajdziemy we włoskich supermarketach, od tych wytwarzanych przez lokalne, najczęściej rodzinne firmy z tradycjami.

Postanowiliśmy zadbać o to, aby na polskich stołach znalazły się włoskie produkty zgodne z kulinarną tradycją tego kraju – wytwarzane tradycyjnymi metodami, często pochodzące z typowych geograficznych regionów, nie ulepszane sztucznie, od lat wytwarzane w ten sam, żmudny sposób. Chcemy dodać, że nie oznacza to wcale luksusowego wydźwięku proponowanych przez nas produktów. Strażnikiem kulinarnych tradycji Włoch jest przecież prostota, a wysoka jakość żywności jest naturalna dla wszystkich Włochów. Najważniejsze dania tej kuchni często wywodzą się ze wsi, z czasów biedy i oszczędności.

Poznaliśmy i odwiedziliśmy każdego z producentów, którego specjały oferujemy. Przyjrzeliśmy się procesowi wytwarzania, ale i uprawie zbóż, czy warzyw, hodowli krów, z mleka których wytwarza się sery. Wysłuchaliśmy opowieści naszych wytwórców o ich pasji do swojej pracy, dobrego jedzenia, o historii ich firm, najczęściej powiązanych z historią ich rodzin. Dla nas włoska kuchnia nabiera prawdziwego smaku dopiero w połączeniu z włoską kulturą, miejscowym krajobrazem, a przede wszystkim docenianą na całym świecie wiedzą i sercem mieszkańców Italii do wytwarzania najlepszych produktów. Zapraszamy do wspólnej kulinarnej podróży, niech będzie ona źródłem radości, harmonii i dobrego samopoczucia.