62 735 64 84 62 735 64 84 info@kuchnia-wloska.com.pl info@kuchnia-wloska.com.pl

Odkrywamy kawę, czyli od koziego przysmaku, do włoskiego espresso

12-01-2022

Niezwykle aromatyczny, uzależniający, pobudzający i wyborny napój, jakim jest kawa, podbił cały świat. Myślę, że wielu wielbicieli kawy, przy delektowaniu się swoją ulubioną cappucino, caffe latte, coretto, doppio, americano lub zwyczajną parzuchą”, zastanowił się kiedyś nad historią tego wspaniałego trunku oraz nad tajnikami jego powstawania. Postaramy się zaspokoić tę ciekawość i opowiedzieć po krótce, jak to się wszystko zaczęło i jak ewoluowało…

 

Historia kawy i pierwsi odkrywcy pobudzającej rośliny

Historia kawy nie jest do końca znana, ale pewne źródła historyczne donoszą, że owoce kakaowca były wykorzystywane w Etiopii, w I w. n.e. Ale kto za tym stoi? Na to pytanie, być może odpowie jedna z dwóch legend.

Jedna z nich opowiada o żyjącym w Etiopii pasterzu o imieniu Kaldi, który to obserwując swoje kozy, zauważył, że po zjedzeniu owoców kawowca zwierzęta stają się wyjątkowo pobudzone. Ciekawość, która cechowała pasterza, nie powstrzymała go od skosztowania owoców. Okazało się, że również w nim obudziły energię. Ciekawe doświadczenie skłoniło go do podzielenia się odkryciem ze swoimi pobratymcami.

Druga legenda przypisuje tę zasługę Szejkowi asz-Szadhiliemu, który podczas swojej wędrówki po Afryce natrafił przypadkiem na stado pobudzonych kóz. W tej legendzie to on próbuje owoców, poznając ich niezwykłe właściwości. Etiopczycy zasmakowali się w tej dodającej siły roślinie. Na początku nie znali sposobu sporządzania naparu, więc spożywali całe owoce, a następnie ziarna gotowane z dodatkiem masła i soli.

Ewolucja i historia kawy - filiżanka kawy EurocaFAromatyczna i delikatna w smaku kawa EurocaF

 

Kawa w płynnej postaci i pierwsza na świecie kawiarnia

Nie znamy konkretnej daty, ale istnieją przypuszczenia, że około XIII lub XIV wieku, ziarna kawy zostały przywiezione przez arabskich kupców do Jemenu. Prawodopodobnie właśnie tam opracowano metodę prażenia nasion oraz wytwarzania z nich napoju. Taką formę kawy rozpowszechnili Beduini w całej Arabii. W XV wieku, arabski port Al-Mucha, znany jako Mokka, stał się niemałym ośrodkiem handlu ziarnami rośliny zwanej kohwet.

Na całym Bliskim Wschodzie rozpowszechnił się zwyczaj picia kawy. Jednak to co nowe, zawsze budzi jakieś wątpliwości. Tak było również z kawą. W Mekce, w 1511r oraz w Kairze, w 1532r. powstała nawet kawowa prohibicja, picie kawy zostało przez Muzułmanów zakazane ze względów religijnych. Jednak popularność kawy była tak wielka, że ostatecznie zakaz został zniesiony.

Taki zakaz wprowadzono również w Etiopii, przez ortodoksyjnych chrześcijańskich duchownych. Trwał on aż do 1900 roku. Mimo wszystko, kawa jest do dzisiaj postrzegana w Etiopii jako napój narodowy. W międzyczasie zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się również w Turcji. W 1554 r. w Konstantynopolu powstała pierwsza w historii kawiarnia.

Kawa espresso - parzenie kawyEspresso to napój uwielbiany przez ludzi na całym świecie

 

Kawę odkrywają Europejczycy

Trudno jest określić, kiedy kawa po raz pierwszy trafiła do Europy. Wiemy natomiast, że pierwszym Europejczykiem, który opisał kawę, był niemiecki podróżnik i botanik, Leonhard Rauwolf. Jego zapiski pochodzą z 1583 roku, jednak sama kawa dotarła do Europy najprawdopodobniej dopiero w XVII wieku, jako egzotyczny rarytas.

Pierwszymi "konkretnymi" europejskimi konsumentami kawy, stali się Włosi, którzy zaczęli kupować ogromne ilości kawy, mimo że jej cena była wtedy bardzo wysoka.

W Wenecji, w 1645 roku, zaczęły powstawać kawiarnie. Włoskie kawiarnie zainspirowały w końcu Anglię oraz Francję, gdzie również zaczęto otwierać kawiarnie. Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku z południa, od panujących nad Mołdawią Turków, jednak na popularności w naszym kraju zyskała dopiero na przełomie XVII I XVIII wieku.

 

Od owocu kawowca do ziaren kawy gotowej do zaparzenia

W pojedynczym owocu kawy znajdziemy słodki miąższ, a w nim dwa nasiona, które okryte są twardą łuską. Kawa, którą znamy, to właśnie te nasiona poddane procesowi palenia. W dużym uproszczeniu, podczas tego procesu uwalniają się olejki aromatyczne zawarte w kawie, które nadają jej smak i zapach. Palenie kawy jest istotnym procesem, który dzieli się na różne jego stopnie.

Otóż, mamy: palenie jasne – tak pali się ziarna delikatne, ziarno jest jasnobrązowe i suche. Taka kawa najlepiej smakuje z mlekiem. Palenie średnie – ziarno zyskuje kolor brązowy. Jest to dość uniwersalny sposób palenia, który stosuje się na różnych ziarnach. Palenie średnie, w porównaniu z paleniem słabym, daje nieco mocniejszy smak oraz zapach.

Jak można się domyślić, kolejnym sposobem palenia będzie to, które jest dłuższe od średniego, czyli palenie ciemne, które nadaje ziarnu kolor ciemnobrązowy. Specjalną odmianą palenia ciemnego, jest palenie włoskie, które jest najmocniejsze i trwa najdłużej, bo przerywa się je tuż przed przypaleniem ziarna.

Włoski sposób palenia nadaje ziarnom lśniącą i oleistą powierzchnię oraz bardzo ciemny kolor. Sposób wypalenia ziaren, będzie miało tez wpływ na inne parametry kawy, np. na jej kwasowość czy goryczkę.

Historia kawy - ziarnista kawa Aromatyczna i pyszna ziarnista kawa mielona w młynku

Włoscy kawosze

Często stosowany termin: kawy włoskie”, jest pewnym skrótem myślowym, ponieważ kawa we Włoszech nie rośnie. Jednak to Włochów można zaliczyć do największych kawoszy na świecie, ponieważ to od nich umiejętności wyprodukowania i przygotowania najlepszej kawy uczy się niemal cały świat.

Pierwsze urządzenie do zaparzania kawy zostało wynalezione przez Włochów w Neapolu, a pierwszy ekspres do kawy powstał w Turynie. We włoskich kawiarniach od początku ich powstawania do dzisiaj, toczyło się życie towarzyskie, zawsze przy filiżance espresso, która jest również wynalazkiem Włochów. Pierwszy ekspres do espresso został stworzony w 1901r. przez Luigi Bezzerra, młodego przedsiębiorcę z Mediolanu.

Wszystkie inne kawy: cappucino, caffe latte, coretto, doppio, americano stworzone zostały na bazie włoskiego espresso. Dlatego każda z tych kaw stanowi podstawę włoskiej kultury, to właśnie z niej się wywodzi i jest znana całemu światu właśnie dzięki Włochom.

 

Włoska kawa”

Źródło sławy włoskiej kawy leży w doskonałym wypalaniu, odpowiedniemu do oczekiwanej mocy, jak również w umiejętności komponowania mieszanek, nadawaniu jej odpowiedniej intensywności, właściwego smaku i aromatu. Umiejętności takie dotyczą jednak włoskich producentów, dla których liczy się najwyższa jakość, a nie takich, którzy nastawieni są wyłącznie na zyski, nie zachowując przy tym troski o pozyskanie najlepszej jakości ziaren oraz o odpowiednie ich preparowanie.

Aby poznać smak i aromat najlepszych ziaren warto zaufać firmie, która dobiera je i wypala z rzemieślniczą pasją. Naszym zadaniem było znalezienie takiej firmy, dla której na pierwszym miejscu stawiana jest jakość. Zaufaliśmy więc stworzonej w 1959 roku, turyńskiej firmie EUROCAF.

W 1998 roku Eurocaf była jedną z pierwszych włoskich firm, które uzyskały certyfikat produkcji kawy ekologicznej EU Reg.2029/91 rolnictwa ekologicznego i od tego czasu mieszanki Bio Eurocaf i Tuberga Coffee są kontrolowane przez akredytowane jednostki certyfikujące. Włoskie espresso EUROCAF jest uznawane na całym świecie dzięki kunsztowi, skrupulatnemu doborowi surowców, powolnemu paleniu w niskich temperaturach oraz ciągłemu doskonaleniu technik konserwacji.

 

Historia kawy - kawa włoska EurocaFKawy EurocaF to doskonałość, tradycja i smak, który warto odkryć. 

 

Producenci EUROCAF swoją pracę przekuwają w sztukę. Firma daje to, co obiecuje: doskonałość, tradycję i smak do odkrycia. Być może brzmi to górnolotnie, ale nie bez powodu. Nie tylko my, ale również wielu naszych klientów kupujących regularnie kawę EUROCAF, potwierdzają jej wyjątkowość na tle innych, znanych im kaw.

Co w niej kochamy? Po pierwsze: delikatny, wyważony smak i ciekawy, złożony aromat. Czy zrobimy z niej klasyczne espresso, cappucino, caffe latte, coretto, doppio, americano, ona zawsze smakuje wyśmienicie, ponieważ jakość obroni się w każdej formie. Po drugie: Eurocaf uwzględnia indywidualne smakowe upodobania konsumenta, ponieważ oferuje czystą arabikę, jak również mieszankę arabiki i robusty.

Arabica ma dużo łagodniejszy smak, który często posiada słodkie nuty. Kawa Robusta natomiast ma dość ostry i wyrazisty aromat, jest bardziej gorzka od robusty. Po trzecie – kawa Eurocaf jest po prostu dobra dla naszego zdrowia (o zdrowotnych właściwościach kawy można by napisać sporo!), ale nie chodzi tylko o to.

Kawa Eurocaf jest delikatna i łagodna dla przewodu pokarmowego, nie podrażnia go. Pisać możnaby jeszcze bardzo wiele, ale najlepszą opcją jest spróbowanie jej na własnym podniebieniu.

 

Kawa, to trunek wcale nie taki oczywisty...

Okazuje się, że wokół historii kawy powstały dwie legendy, dzięki którym, za pierwszych jej odkrywców moglibyśmy uznać zwierzęta – kozy. Pewność jednak możemy mieć tylko co do tego, że właściwości pobudzające tego wyjątkowego owocu, zostały poznane bardzo wcześnie., bo w I wieku n.e.

Jednak proces jego przetwarzania i sposób jego spożywania, ewoluował na przestrzeni wieków. Wraz ze stopniowym rozpowszechnianiem się kawy na całym świecie oraz rozwojem nauki, zmieniała się też wiedza na temat tego, jak wpływa na nasze zdrowie, jak powinna wyglądać i smakować dobra kawa.

Wiemy również, że za powstanie kawy, którą znamy i uwielbiamy dzisiaj, możemy być wdzięczni włoskiej tradycji, z której wyrosła miłość do kawy i ogromna pasja jej tworzenia. Moglibyśmy podziękować włoskim odkrywcom. Dzisiaj, dzięki tradycyjnym, rzemieślniczym producentom, możemy delektować się prawdziwie wspaniałą, tradycyjną, rzemieślniczą kawą. Doceniajmy to, smakujmy i doświadczajmy.