62 735 64 84 62 735 64 84 info@kuchnia-wloska.com.pl info@kuchnia-wloska.com.pl

Taralli – tradycyjne przekąski z Apulii

11-03-2021

Apulia to region zwany spichlerzem Włoch, jego nizinne położenie oraz klimat sprawiają, że uprawia się tu obficie zwłaszcza pszenicę durum, pomidory, winogrona, czy oliwki włoskie. To zdecydowanie rolnicze tereny ze swoją historią sięgającą czasów starożytnej Grecji. Kulinarna tradycja opiera się tu na makaronach oraz chlebie i jak cała kuchnia włoska, wywodzi się z ubogich i często postnych potraw przyrządzanych według przepisów babć i mam, z dbałością o jak najlepszą jakość składników.

Kuchnia Apulii i jej tradycje

Włoski chlebek to jeden z tradycyjnych produktów w tym regionie Italii. Szczególnie znany jest włoski chleb z Altamury, to on wyznacza standardy pieczywa Apulii – wielkie bochny z twardą skórką i miękkim środkiem bardzo długo zachowuje swoją świeżość. Ten z Altamury stał się popularny w całych Włoszech i można go kupić wszędzie. Podobnie stało się z taralli. Ten mały, chrupki rodzaj obwarzanków wymyślono w Apulii, a jak twierdzą znawcy, służył jako suchy prowiant dla pracujących na polu rolników; nie stawał się czerstwy i można go było łatwo przechowywać.

ręczna produkcja TaralliTaralli to wspaniała przekąska dla każdego, która na długo zachowuje swoją świeżość!

Jak wytwarza się taralli? Przepis łatwiejszy niż by się mogło wydawać!

Taralli wytwarza się z trzech podstawowych składników, którymi są mąka pszeniczna, oliwa extra vergine oraz białe wino. Ręcznie zaplatane w małe okrągłe obwarzanki, w ósemki lub warkocze są następnie wrzucane do wrzątku, co zapewni później gładką i błyszczącą powierzchnię. Po obgotowaniu są wstawiane do piekarnika na około pół godziny. Warto dodać, że Włosi, szczególnie mieszkańcy Apulii, traktują taralli jak klasyczne włoskie pieczywo, przegryzają nim sery, wędliny, a także wrzucają do zup zamiast grzanek. Każdy smakosz powinien obowiązkowo wypróbować taki już tradycyjny chleb włoski. Przepisy, na taki przysmak są różne, jednak najlepiej zawsze postawić na prostotę i zachować jego klasyczny smak. 

taralli - włoskie pieczywo z historią

Tradycyjnego włoskiego taralli powinien skosztować każdy pasjonat kuchni włoskiej!

Grano Arso, czyli palona pszenica – z Apulii do całych Włoch

"Grano Arso"  czyli palona pszenica, to tradycyjny sposób obróbki tego zboża w regionie Apulii wywodzący się z odległych czasów i tradycji ubogich rolników, którzy z resztek pozostałych na polach ziaren przygotowywali mąkę. Jedynym sposobem łatwego zebrania ziarna pszenicy pozostawionego na ziemi było spalenie ścierniska. Właściciele ziemscy pozwolili rolnikom zebrać spalone ziarna pszenicy, które stanowiły dla nich wielki zasób, ponieważ cena białej mąki była zbyt wysoka, aby kupić odpowiednią ilość. Zmielone w kamiennych młynach lub moździerzach spalone ziarna pszenicy mieszano z znikomą ilością białej mąki: w rezultacie powstała pełnoziarnista mąka o gorzkawym posmaku.

Dzisiaj nasiona pszenicy nie są już palone, ale łuskane i wypiekane w piecach, co nadaje ciekawego posmaku dymu z nutą orzechów i karmelu. Dzisiaj, tak jak dawniej, mąki z palonej pszenicy nigdy nie używa się samodzielnie (należy dodać jej maksymalnie 30%), dodaje się ją do mąki bogatej w gluten. Jej zastosowania w kuchni odpowiadają tym stosowanym dla zwykłej mąki: do wyrobu makaronów, chleba, focaccii, czy właśnie w przypadku Apulia Food, do taralli. Mąkę z dodatkiem grano arso można już kupić we Włoszech, a produkty z palonej pszenicy "grano arso" stają się we Włoszech coraz bardziej modne i popularne.

Taralli z paloną pszenicąMąka z palonej pszenicy dodaje włoskim wyrobom ciekawego posmaku

Apulia Food – rodzinny wytwórca tradycyjnych taralli

Włoski biznes najczęściej opiera się na małych rodzinnych firmach. W przypadku Apulia Food jest podobnie; jej założyciel, Nunzio Margiotta, który dość wcześnie stracił ojca, od dziecka przypatrywał się jak jego mama wypiekała pieczywo oraz właśnie taralli dla swojej rodziny. Nunzio spełnił swoje marzenie i w 2003 roku otworzył firmę zajmującą się wypiekaniem taralli. Jak z dumą powtarza, są jednym z najmłodszych producentów taralli we Włoszech, ale to oni stworzyli nowe receptury, które dziś przyjęły się na rynku, np. taralli Cacio i Pepe – klasyczne połączenie owczego sera cacio z pieprzem, czy taralli algio-olio-peperoncino – kombinacja czosnku, oliwy i pikantnych papryczek, tak charakterystyczna dla podawania spaghetti. Najciekawszym przepisem na taralli firmy Apulia Food jest użycie grano arso – typowego dla Apulii (szczególnie dla regionu wokół Canosa di Puglia, gdzie mieści się siedziba firmy).

Taralli - włoska przekąskaTaralli można spożywać solo lub ze smacznymi dodatkami, takimi jak sery czy oliwki

Nunzio Margiotta i jego czterech synów dzięki zachowaniu rzemieślniczych metod produkcji (taralli są wyrabiane tutaj ręcznie) i tradycyjnych receptur z Apulii stworzyli firmę, która jest obecnie wyznacznikiem trendów w tworzeniu nowych smaków tego pieczywa we Włoszech. Obok klasycznych, rodzina Margiotta proponuje jeszcze takie smaki, jak ziemniaki i rozmaryn, koper włoski, cebula i oliwki, kurkuma i imbir, i inne. Tworzone z sercem, wyłącznie z najlepszych składników stały się prawdziwym przysmakiem, który z pewnością pokochają również polscy smakosze. Włoskie potrawy tradycyjne smakują przecież każdemu!

Kuchnia włoska to Twoja pasja? Chcesz poznać wszystkie tradycyjne produkty? Sprawdź również nasz artykuł https://kuchnia-wloska.com.pl/blog/oliwa-z-sardynii-prawdziwy-smak-italii.html