Oliwa z Sardynii - prawdziwy smak Italii!

18-07-2018

Sardynia - wyspa, którą należy odkryć

Sardynia to miejsce magiczne. Tym którzy chcieliby ją odwiedzić, jednak z dala od utartych szlaków polecamy tzw. Zielone Wybrzeże - Costa Verde, czyli zachodnią część wyspy, mniej więcej od miasta Oristano w stronę jej południowej części. Na tych nieskażonych, pełnych malowniczych widoków terenach znajduje się niewielkie miasteczko Cabras na półwyspie Sinis. Tu panuje szczególny mikroklimat, bo morze styka się z kompleksem stawów (gdzie można obserwować liczne gatunki ptaków, np. różowe flamingi), a pozbawione przemysłu i dużych miast tereny stały się niezwykle żyzne i obfitujące w uprawy warzyw, owoców, a także oliwek. To miejsca znane ludziom od wieków, ślady obecności człowieka notuje się na epokę neolitu. Niedaleko Cabras, w miejscu zwanym Monte Prama odkryto grobowce tzw. olbrzymów datowane na IX lub nawet XI w. p.n.e. Niektóre posągi oraz inne wykopaliska można obejrzeć w muzeum w Cabras. Cała Sardynia ze swoimi tajemniczymi konstrukcjami o nazwie nuraghe to prawdziwy archeologiczny raj!

Odwiedzamy tłocznię oliw La Casa Dell'Oliva

Na tych terenach znajduje się La Casa Dell'Oliva - przepiękny gaj oliwny z tłocznią, a wszystko zaadaptowane w miejscu dawnego klasztoru, gdzie od wieków były uprawiane drzewa oliwne. Rodzina Piredda, właściciele firmy, gościli nas już u siebie dwukrotnie. Mieliśmy okazję pospacerować wśród oliwnych drzew, obejrzeć stare narzędzia do zbioru i obróbki oliwek, jak i nowoczesne maszyny oraz obszerną tłocznię. Właściciele opowiedzieli nam o szczegółach ich mozolnej pracy.

Zbiory i wytwarzanie oliwy

Wszystkie oliwki w odpowiednim momencie ich dojrzewania są zbierane za pomocą specjalnych maszyn potrząsających drzewkami tak, aby oliwki spadły na ułożone na ziemi płachty materiału. Jeden z najważniejszych czynników decydujących o znakomitej jakości tej oliwy jest fakt, że oliwki nie muszą przemierzać kilometrów do tłoczni, wszystko znajduje się na jednym terenie, a selekcja, czyszczenie, tłoczenie na zimno i wreszcie butelkowanie odbywa się w dniu zbioru. Warto podkreślić, że w La Casa Dell'Oliva nie dodaje się do oliwy odrobiny wody, powstaje czysty, wyciśnięty "sok" z oliwek. Stąd wysoka zawartość m.in. polifenoli, a także smak - harmonijny, zdecydowany, ale nie przytłaczający, o niskiej kwasowości. Wszystkie uprawy drzewek oliwnych posiadają certyfikat ekologiczny.

Jak smakuje nasza ekologiczna oliwa z oliwek extra vergine

Oliwa z La Casa Dell'Oliva jest naprawdę pyszna! Sprawdzi się zarówno w daniach rybnych, mięsnych, jak i w sałatkach warzywnych, daniach makaronowych, a także po prostu na kromce dobrego chleba. Oprócz wersji klasycznej polecamy także oliwę extra vergine cytrynową, gdzie świeżego smaku dodają ekologiczne cytryny wytłaczane razem z oliwkami. Nie ma tu sztucznych aromatów. Do dań rybnych, ale i sałatek, czy grzanek taka cytrynowa oliwa sprawdzi się idealnie.