62 735 64 84 62 735 64 84 info@kuchnia-wloska.com.pl info@kuchnia-wloska.com.pl

Zdrowy styl życia z dietą śródziemnomorską - sprawdź, dlaczego warto poznać ją od kuchni!

04-04-2024

Na całym świecie nie ma chyba smaczniejszego sposobu na zdrowy styl życia, niż dieta śródziemnomorska. Poznaj jej zalety i dowiedz się, jakie dobrodzejstwa zdrowotne zapewnia kuchnia we włoskim stylu.

Do rzeczy! Jakie korzyści oferuje wieloletnia zwyciężczyni rankingu diet?

 

✔️ Dieta śródziemnomorska jest bogata w naturalne składniki bioaktywne, takie jak antocyjany, flawonoidy, katechiny, kwasy fenolowe, likopeny, które zahamowują szkodliwe procesy przebiegające w organizmie, działają jak swoiste "sito", które pomaga usuwać toksyny, a także spowalniają procesy nadmiernej oksydacji, czyli utleniania, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, w tym raka. Te i inne substancje bioaktywne można znaleźć oczywiście w świeżych owocach i warzywach, ale także m. in. w wyciskanym soku z granatu, sosach pomidorowych, jak i innych przetworach z czerwonych warzyw.

 

 

✔️ Podstawowe składniki diety basenu Morza Śródziemnego, takie jak papryka, oliwki, pomidory, bakłażany i karczochy, stanowią oczywiście doskonałe źródło witamin i związków mineralnych. Dzięki naturalnemu pochodzeniu składniki te są łatwiej wchłaniane z układu pokarmowego, przez co wydajniej pokrywają dzienne zapotrzebowanie organizmu.

 

✔️ Jako wsparcie dla naszej, często przeciążonej nadmiarem wszechobecnej "chemii", wątroby nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak porcja karczocha! Zawarta w nim cynaryna ma działanie ochronne na hepatocyty (czyli komórki wątroby), wspomaga wydzielanie żółci i przyspiesza trawienie. Karchochy wykazują ponadto lekkie działanie moczopędne, zapobiegając zastojowi moczu w nerkach, a przez to chroniąc przed powstawaniem złogów nerkowych, które przybierają w późniejszych stadiach formę kamieni moczowych.

 

 

✔️ Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć roli błonnika w diecie, ale jeśli trzeba Was zachęcić do (umiarkowanego!) zwiększenia jego podaży w codziennej diecie, przypomnimy, że: wspomaga zdrową pracę układu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu i pomaga redukować glikemię poposiłkową. Wysoka zawartość błonnika (zwłaszcza tego rozpuszczalnego), to nieodzowna cecha jadłospisu w diecie śródziemnomorskiej!

 

✔️ Znamy ocet z naszych polskich stołów. Ocet spirytusowy jest jednak bardziej drażniący i niestety nie ma tylu dobroczynnych związków, które ma jego śródziemny krewniak: ocet winny. Stosowany już od starożytności, ocet winny usprawnia procesy trawienne, przyspiesza metabolizm, wspomaga wchłanianie magnezu i wapnia z pożywienia. Ponadto ocet z czerwonego wina jest bogaty w resweratrol - składnik naturalnie występujący w skórkach winogron. Resweratrol jest silnym antyoksydantem, który hamuje procesy starzenia i zapobiega agregacji krwinek czerwonych - czyli wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Jednakże na nadmiar octu w diecie muszą uważać osoby z tendencją do zgagi i wrzodami żołądka. Nic straconego - wszystkie te wartości można przyswoić także z innych typowych składników diety śródziemnomorskiej!

 

 

 

✔️ Oliwa, jako główne źródło tłuszczu w diecie Włochów, przyczynia się do znacznego obniżenia ryzyka chorób układu krążenia, wspiera wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a ponadto sama stanowi fantastyczny rezerwuar witaminy E - zwanej witaminą młodości. Wymieniany jako główny składnik oliwy z oliwek - kwas oleinowy - jest istotnym związkiem przeciwzapalnym i prowadzone są badania pod kątem jego przeciwnowotworowego działania.

 

✔️ Formaggi, formaggi! ???? Wbrew obiegowej opinii - nie każdy ser jest tylko ciężkostrawnym źródłem tłuszczu. Jest właśnie zgoła inaczej! Sery takie, jak parmezan, czy grana padano należą do najłatwiej strawnych i oferują szalone wręcz dawki wapnia i witamin (dlatego są polecane szczególnie w diecie naszych rosnących pociech). Sery stanowią również bogate źródło białka o pełnowartościowym aminogramie - to znaczy, że dostarczają nam aminokwasów, których organizm nie jest w stanie wyprodukować sam, a których nie dostarczają także wszystkie owoce i warzywa. A nie ma nic, co tak pięknie podkręca metabolizm, jak białko z dobrego źródła ????

 

 

 

PODSUMOWUJĄC:

Aby zacząć swoją przygodę z dietą śródziemnomorską nigdzie w całym świecie, lepszego miejsca, niż Kuchnia Włoska nie znajdziecie :)

Sprawdźcie nasze bestsellery i przekonajcie się, że wybór zdrowego trybu życia nie musi być wcale pozbawiony smaku - na co włoska kuchnia jest najlepszym dowodem i mówi (a raczej smakuje) sama za siebie :)

Polecamy produkty

Parmezan 320g (sezonowany 12-15 m-cy)

Parmezan 320g (sezonowany 12-15 m-cy)

Parmezan z apelacją DOP (chroniony znak pochodzenia) sezonowany 12/15 miesięcy, z serowarni zrzeszonej w konsorcjum Parmigiano Reggiano. W o...
Naturalny sok 100% owoce granatu, wyciskany na zimno, 500ml

Naturalny sok 100% owoce granatu, wyciskany na zimno, 500ml

Naturalny sok: 100% owoce granatu, wyciskany na zimno Butelka szklana, pojemność: 500ml
Karczochy sardyńskie Spinoso DOP krojone, 280g

Karczochy sardyńskie Spinoso DOP krojone, 280g

Karczochy sardyńskie odmiany Spinoso DOP krojone w oleju słonecznikowym.Masa netto: 280g.
Oliwa z oliwek extra vergine "Delicato" Carli, 1 lit puszka

Oliwa z oliwek extra vergine "Delicato" Carli, 1 lit puszka

Oliwa z oliwek extra vergine "Delicato" Carli Objętość: 1L
Ocet winny z wina Chianti, 500ml

Ocet winny z wina Chianti, 500ml

Ocet w wina Chianti Pojemność: 500 ml