62 735 64 84 62 735 64 84 info@kuchnia-wloska.com.pl info@kuchnia-wloska.com.pl

Deska serów - jak skomponować? 10 wskazówek

24-05-2023

Prawidłowo skomponowana deska serów może być największą atrakcją kulinarną towarzyskiego spotkania lub romantycznej kolacji. Jednakże tak jak tworzenie serów to prawdziwa sztuka, sztuką jest również ich jedzenie, by w pełni docenić walory smakowe. Poznaj wskazówki, które pozwolą Ci skomponować niezapomnianą deskę serów i… doznań dla zmysłów!

Co dać na deskę serów?

Na desce główną rolę grają oczywiście różnorodne gatunki serów, minimum 3-4. Dobierz sery różniące się smakiem, fakturą i barwą - im więcej urozmaiceń, tym lepszy efekt. Na jednej desce powinien się znaleźć np. twardy ser parmezan, pecorino, delikatna ricotta i aromatyczna gorgonzola.

Podobnie ważne są jednak towarzyszące im dodatki. Przekąski słodkie i słone oraz przyprawy wprowadzą na deskę nieco zamieszania. Stworzą niezliczone warianty smakowych doznań, które zachwycą Twoich gości.

Deska serów powinna zawierać:

 • chrupiące zbożowe kąski - grissini, krakersy, kawałki bagietki, precelki (taralli)
 • orzechy - włoskie, migdały, pistacje, nerkowce
 • owoce sezonowe - winogrona, gruszki, truskawki, brzoskwinie
 • owoce suszone - morele, śliwki, rodzynki
 • warzywa - oliwki, korniszony, karczochy, pomidory
 • wędliny - szynki i kiełbasy
 • mokre dodatki - miody, konfitury, musztardy, oliwa

Poszukując smakołyków, skoncentruj się więc nie tylko na serach. W sklepie odwiedź dział z wędlinami, pieczywem i dodatkami kulinarnymi. Pamiętaj, że to dodatki mają dopełniać sery - nie odwrotnie! Jeśli zdecydujesz się na ser do smarowania - na przykład dojrzewający w grocie truflowej Grottone, czy słodkawy mascarpone - przydadzą się grzanki i pokrojona bagietka. Koniecznie w neutralnych smakach, by dodatek przypraw w chlebie nie zaburzył odbioru sera.

Deska serów - jak zrobić wrażenie jeszcze przed smakowaniem?

W komponowaniu deski serów bardzo ważne jest estetyczne dopracowanie całej kompozycji. Wybierając składniki, warto więc zwrócić uwagę na jakość każdego z nich - wybrać dorodne orzechy, perfekcyjnie zielone oliwki oraz dojrzałe winogrona cieszące oczy. Sery muszą być precyzyjnie pokrojone, a luki pomiędzy nimi szczelnie wypełnione przekąskami. Całość ma wyglądać obficie.

Podanie deski warto zwieńczyć opowieścią o zawartości. Przybliż gościom historię i pochodzenie wybranych przez Ciebie serów. Opowiedz o najlepszych połączeniach smakowych, które powinni przetestować. Dzięki informacyjnej oprawie kosztowanie będzie ucztą nie tylko dla zmysłów, ale także dla umysłu.

Kiedy powinna zostać podana deska serów?

Moment podania serów jest inny w każdym kraju. Jak element złożonej kolacji, najczęściej pojawia się na stole po daniu głównym, przed deserem. Deska ma ostatecznie dopełnić wytrawną część kolacji, ale zakończyć ją powinien dopiero słodki akcent. Gdy goście będą najedzeni, wystarczy, że na desce znajdzie się po około 30 gramów sera na osobę. Do usatysfakcjonowania podniebień wystarczą już 3 gatunki.

Deska serów może jednak być głównym daniem na spotkaniu przy winie i miłej rozmowie. Jeżeli nie podajesz dań na ciepło, zadbaj o dużą ilość serów - minimum 60 gramów na osobę, przynajmniej 5 gatunków.

1 - odpowiednia deska

Przygotowanie zacznij od wyboru eleganckiej deski. Elegancka w tym przypadku będzie natura i prostota - postaw na drewnianą deskę, bez zdobień. Możesz użyć deski, którą od dawna masz w domu, pod warunkiem że nie jest porysowana, przebarwiona ani przesiąknięta zapachami krojonych na niej produktów. Opcjonalnie, zamiast drewnianej deski można użyć półmiska bądź dużego, płaskiego talerza.

Deska serów - kompozycja na szykownym talerzu
Podanie deski na eleganckim talerzu nie będzie błędem.

Jak zorganizować ułożenie, jeśli Twoja deska jest mała, a chcesz podać gościom naprawdę zróżnicowany wybór? Do rozlokowania gatunków oraz przekąsek użyć więcej niż jednej deski.


2 - wybór tematyki deski serów

Wybierając sery do zaserwowania, warto przyjąć konkretną zasadę, którą przedstawisz gościom. Przykłady zasad:

 • tylko sery włoskie z różnych rejonów Italii
 • każdy ser z innego kraju
 • wyłącznie sery z krowiego, owczego lub koziego mleka
 • sery nawiązujące do odbytych przez Ciebie podróży

Wybierz sery wpisujące się w Twoją koncepcję. Kiedy zdecydujesz, jakie gatunki umieścisz na desce, dobrze przemyśl wybór dodatków. Jeżeli postanowisz skomponować deskę opartą na włoskich serach, postaw na równie włoskie dodatki - na przykład szynkę prosciutto, oliwki, winogrona, paluszki grissini, mostardę owocową.

Jeżeli jesteś nowicjuszem w świecie przekąsek, w sklepie Kuchnia Włoska dostaniesz gotowe zestawy serów z komplementarnymi dodatkami - sprawdź je tutaj: https://kuchnia-wloska.com.pl/category/parmezan-i-sery-wloskie-zestawy-do-deski-serow-wloskich


3 - dobór właściwych noży

Do każdego sera powinieneś użyć osobnego noża. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne noże do serów, gdzie ostrza są dopasowane do konsystencji różnych gatunków. Wtedy, poza plasterkami, na desce możesz położyć całe kawałki sera i pozwolić gościom samodzielnie kroić porcje.

Jeżeli nie dysponujesz takim zestawem, do miękkich gatunków użyj noża do smarowania. Półtwarde wymagają ostrego noża zakończonego szpicem (można go łatwo wbić w kawałek). Z kolei twarde sery łupiemy na bryłki dłutkiem bądź łopatką.

Zestaw parmezanów na deskę serów
Zestaw 3 parmezanów o różnej długości sezonowania, w komplecie z przeznaczoną do nich łopatką. Sprawdź: https://kuchnia-wloska.com.pl/zestaw-serow-tre-parmiggiani.html


4 - sztuka krojenia

Ukrój tyle, ile zamierzasz podać. Nigdy nie krój od razu całego sera, ponieważ małe kawałki, nawet przechowywane w chłodnych warunkach, szybko wyschną.

Okrągłe sery kroimy jak tort. Podobnie z tymi w kształcie trójkątnego klina - kroimy na długość, od środka po skórkę, nie ucinamy. Małe serki wystarczy przekroić na pół lub ćwiartki. Każdy kawałek powinien mieć skórkę i środek, by goście po równo zakosztowali pełni walorów sera.

Ser z płatkami róż na deskę serów
Ser z 3 mlek, pokryty płatkami róż - intrygujące doświadczenie różanej skórki musi być w każdym kawałku. Sprawdź: https://kuchnia-wloska.com.pl/ser-z-3-mlek-z-platkami-roz-250g.html

Pamiętaj także, by nie usuwać skórki z tych serów, w których jest ona niejadalna - zobaczenie i dotknięcie jej jest elementem doświadczenia degustacyjnego. Poinstruuj gości, by pozbyli się skórki już na swoim talerzu.

5 - osobne miseczki

Płynne dodatki - konfitury, miody, oliwy - wymagają osobnych miseczek. Podobnie z lejącymi się serami jak mascarpone czy burrata.

Miseczki powinny być dokładnie dostosowane wielkościowo do zawartości. Za duże miseczki zajmą cenną przestrzeń na desce oraz wprowadzą wrażenie pustki. Postaw na małe, ale za to wypełnione po brzegi.

Przykładowa deska serów - jak skomponować.
Dobrze zorganizowana deska serów - małe pełne miseczki dają wrażenie obfitości.


6 - precyzja układania

Po krojeniu serów i wypełnianiu miseczek czas przejść do układania. Zacznij od największych obiektów - winogronowych kiści, miseczek, okrągłych serów i wędlin w dużych plasterkach. Następnie ułóż sery pokrojone na mniejsze plasterki. Na sam koniec zostaw drobne dodatki - orzechy, precelki, krakersy, pomidorki koktajlowe, kawałki kabanosa. Wypełnisz nimi luki między centralnymi punktami.

Ser pecorino truflowy
Owczy ser percorino z truflami. Pokrój go jak tort i całą okrągłą bryłę umieść na desce. Sprawdź: https://kuchnia-wloska.com.pl/aristeo-percorino-al-tartufo-owczy-ser-truflowy-250g.html

Kawałki wędlin ułóż w taki sposób, by się ze sobą nie plątały. Mogą sprawiać wrażenie artystycznego nieładu, jednak po złapaniu za plasterek musi on bezproblemowo oddzielić się od reszty. Sery nie mogą się ze sobą stykać.

Suche dodatki, takie jak bagietka czy paluszki grissini, warto podać w osobnym koszyczku. Jeżeli deska serów będzie za mała, by wszystko pomieścić, śmiało ułóż koszyczek obok, a nawet przeznacz na dodatki osobną deskę.

7 - przemyślana kolejność

To, w jaki sposób ułożysz sery na desce, wprost informuje gości o tym, jak kolejno powinni kosztować specjałów. Deska serów powinna być skomponowana zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Na początku należy sięgnąć po sery miękkie, łagodne, stopniowo przechodzić do coraz twardszych, o wysokim stopniu dojrzałości i głębokim smaku. Wyraziście doprawione gatunki, jak na przykład scamorza z peperoncino, także zostaw na koniec.

Pikantny ser scamorza z papryczkami
Ser scamorza z oliwkami i pikantnymi papryczkami peperoncino - doskonały na zwieńczenie deski serów z mleka krowiego. Sprawdź: https://kuchnia-wloska.com.pl/ser-scamorza-z-oliwkami-i-peperoncino-470g-10g.html

Pomylenie tej kolejności zaburzy odczuwanie walorów smakowych - kiedy najpierw skosztujesz intensywnego sera, zjedzony po nim wariant łagodny wydać się może zupełnie bez wyrazu.

8 - wyjęcie z lodówki

Sery należy podawać w temperaturze pokojowej. Wyjmij je z lodówki na przynajmniej godzinę przed planowanym podaniem. Do momentu postawienia na stole deska serów powinna być szczelnie przykryta folią, by zapobiec wysychaniu.

9 - dobór wina

Doświadczenie degustacyjne powinno dopełnić dobre wino. Im łagodniejszy ser, tym lżejsze wino będzie do niego pasowało - i w drugą stronę, ser o wyrazistym smaku wymaga trunku o mocnej budowie.

Do deski podaj przynajmniej dwa wina. Jedno białe, lekkie, jak Chardonnay, Prosseco czy Trollinger. Drugim napitkiem niech będzie na przykład czerwone Sangiovese albo chilijskie Syrah.

10 - więcej nie znaczy lepiej!

Deska serów - jak przygotować ją tak, by nie miała ani jednego słabego punktu? Pamiętaj, by wybierając każdy specjał, postawić na produkty najwyższej klasy. Lepiej, by na stole znalazło się mniej przysmaków, ale za to każdy kęs przyprawiał gości o zawrót głowy z zachwytu.

Zestaw serów owczych z Sardynii
Zestaw 5-ciu różnych gatunków serów owczych prosto z Sardynii - gwiazdy Twojej deski przysmaków z mleka owczego. Sprawdź: https://kuchnia-wloska.com.pl/zestaw-owcze-sery-z-sardynii.html

Przed podaniem deski powinieneś sam dokładnie poznać każdą znajdującą się na niej rzecz. Bądź gotowy odpowiedzieć na pytania zaciekawionych biesiadników, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia z zaserwowanymi specjałami. Kiedy deska serów będzie zawierała wyłącznie produkty, które dobrze znasz, na pewno w niczym się nie pomylisz.

Przykładowa deska serów

Znasz już najważniejsze zasady komponowania, układania i podawania. A oto przykładowa deska serów w stylu włoskim. Składa się na nią 5 gatunków serów. Taka kompozycja może być gwiazdą spotkania przy stole.

 • ser mozzarella - świeża, łagodna propozycja na rozpoczęcie degustacji,
 • ser taleggio - z cienką, jadalną skórką i półmiękkim wnętrzem,
 • ser gorgonzola - słynny ser z zieloną pleśnią, kruchy, o intensywnym zapachu,
 • ser gran kinara - wyjątkowy gatunek sera dojrzewającego, stworzony na podpuszczce roślinnej,
 • ser parmigiano - oryginalny włoski parmezan to coś, czego na co dzień nie widuje się w sklepach.

Roślinny ser Gran Kinara na deskę serów
Roślinna Gran Kinara - tego jeszcze nie próbowali Twoi goście! Sprawdź: https://kuchnia-wloska.com.pl/gran-kinara-z-podpuszczka-roslinna-bez-laktozy-100g.html

Jako dodatki wybierz:

 • szynkę prosciutto
 • salami tradycyjne
 • karczochy sardyńskie
 • oliwki zielone
 • krakersy solone
 • czerwone winogrona
 • suszone figi
 • sardyński miód

Certyfikowane sery sprowadzane z Italii oraz dodatki dostaniesz w sklepie Kuchnia Włoska - tutaj masz pewność co do autentyczności smaków!

 

Deska serów - jak zrobić ją w wielkim stylu? Przyjmij jasną zasadę kompozycji - wybierz na przykład tylko sery z konkretnego kraju.

Zadbaj o różnorodność - jeżeli deska ma uzupełniać kolację złożoną z kilku posiłków, wybierz przynajmniej 3 sery o innych fakturach, smakach i wyglądzie. Sery należy uzupełnić różnorodnymi przekąskami zgodnymi z koncepcją doboru serów. Bardzo istotne jest także estetyczne podanie, jak również najwyższa jakość każdego sera oraz przekąski, które planujesz zaserwować.