Trufle - magiczne grzyby z Piemotu

24-09-2018

Piemonckie regiony Langhe i Roero, których krajobraz został zaliczony do obiektów światowego dziedzictwa kultury Unesco, to prawdziwa mekka dla smakoszy. Tutaj rodzą się najlepsze szczepy prestiżowych win Barolo i Barbaresco, tutaj też jesień staje się czasem zbiorów najcenniejszej trufli na świecie, słynnej białej trufli z Alby, Tuber Magnatum Pico. Ta pomarszczona, nieregularna bulwa o żółtawym kolorze, to rodzaj grzyba rosnącego całkowicie pod ziemią. Budzi on emocje, stanowi przedmiot badań nad mechanizmami naszej gastronomicznej ekstazy, pociągu do jego specyficznego aromatu i smaku.


Do życia trufla potrzebuje odpowiedniego towarzystwa drzew. Tworzy z nimi symbiozę czerpiąc z korzenia drzewa substancje mające wpływ na tak ceniony w kuchni aromat grzyba. Trufle rosną najchętniej niedaleko dębów, topoli, wierzb, czy leszczyn. Lekko pofalowane, malownicze wzgórza piemonckie z okolic Alby stanowią naturalny habitat trufli. Jej świat, obok geograficznego uwarunkowania, przepełniony jest rodzajem tajemnicy, mitu. Stworzyli go po części bohaterowie truflowych przygód, czyli poszukiwacze – zwani w dialekcie piemonckim trifolai, i ich sprzedawcy, ubierając trufle w sugestywne obrazy jesienno-zimowego pejzażu z księżycem i psem - nieodłącznym towarzyszem truflowych poszukiwań. Nie bez znaczenia, zarówno na rozwój trufli, jak i na właściwą porę ich zbioru mają fazy księżyca, a dobry nos psa zaprowadzi zbieracza we właściwe miejsce. Magia i malownicze obrazy mają poparcie w rzeczywistości.

 

Białe trufle

Białe trufle | Zobacz! 

Międzynarodowe Targi Białej Trufli w Albie

Co roku w październiku i listopadzie w pięknej Albie w piemonckim regionie Langhe odbywają się jedne z najbardziej prestiżowych na świecie spożywczych targów. W tym roku będzie to już 88 edycja. W centralnej części imprezy zwanej Mercato Mondiale di Tartufo, czyli Światowy Targ Trufli, można kupić certyfikowane białe oraz czarne trufle. Dziesiątki stoisk zbieraczy trufli oferuje swoje trofea, które oceni specjalne jury i wyda certyfikat autentyczności. Targi w Albie to wydarzenie kulinarno-kulturalne, gdzie prezentują się inne doskonałości enogastronomiczne regionu - sery, wędliny, miejscowe makarony, słodkości, a także wielkie piemonckie wina. Podczas imprezy odbywają się pokazy kulinarne prowadzone przez uznanych szefów, warsztaty analiz smakowych trufli, degustacje win, kulinarne prezentacje i zabawy dla dzieci, a także wystawy sztuk, koncerty. Przy okazji prezentowane są specjały kulinarne innych, zaprzyjaźnionych miast i regionów Włoch. Zwieńczeniem każdych targów są uroczyste aukcje największych, najlepszych okazów białej trufli z Alby, gdzie szefowie najsłynniejszych, najbardziej luksusowych restauracji świata nabywają za rekordowe kwoty swoje białe kawałki "złota".

 

Trufle z rodzinnej firmy Inaudi

Podczas targów w Albie co roku swoje specjały z trufli na dużym stoisku prezentuje firma Inaudi, a przed pięknym firmowym sklepem w centrum Alby właściciele w specjalnych witrynach prezentują swoje świeże, białe i czarne trufle. Inaudi to rodzinna firma, która od 1971 roku zajmuje się sprzedażą grzybów, trufli oraz tradycyjnych piemonckich przetworów. To właśnie w Inaudi został wymyślony i opatentowany sos o nazwie Tartufata - na bazie borowików i białych trufli. Sos przenosi z łatwością aromat trufli do dań mięsnych, czy makaronowych. Warto pamiętać, że trufle najlepiej sprawdzają się w towarzystwie najprostszych potraw – z jajkiem sadzonym, wstążkowym jajecznym makaronem (np. tajarin – piemonckie cienkie wstążki) podane jedynie z masłem. A kilka kropel oliwy z prawdziwą, nie sztucznie aromatyzowaną truflą, przeniosą jej aromat do każdego dania.

Sos La Tartufata

Sos La Tartufata - Zobacz! | Trufle - sklep internetowy Kuchnia Włoska zaprasza! 


Dzięki doświadczeniu właścicieli firmy - pana Clemente Inaudi oraz jego dwóch synów, specjały na bazie trufli są naprawdę najwyższej jakości, co potwierdzają liczne nagrody, certyfikaty oraz uznanie klientów na całym świecie. W naszym sklepie można kupić najpopularniejsze sosy z białej trufli, czyli Tartufatę, ale i z trufli czarnej - Sapor di Tartufo, czy Black-T, truflowe naturalnie aromatyzowane oliwy i ocet balsamiczny, a także masło truflowe, miód akacjowy z dodatkiem czarnych trufli, a przy okazji świąt gotowe zestawy prezentowe ze specjałami z trufli, grzybów oraz innych typowych piemonckich przetworów, sosów, a także konfitur i słodkich przysmaków, jak np. brzoskwinie z kakao i ciasteczkami amaretti. Każdy smakosz i wielbiciel włoskiej kuchni znajdzie coś dla siebie.

 

Targi Trufli

Targi Trufli